Новини та поради
07
трав.

Види і класифікація зубних пломб

Види і класифікація зубних пломб

Мало хто з пацієнтів стоматологічних клінік і кабінетів розбирається в сучасному пломбування. Але ж від того, яку пломбу поставить лікар, залежить і термін її подальшої експлуатації, а відповідно, і здоров'я зуба, і зовнішній вигляд.

Базові вимоги до зубних пломб

пломби називають в'язкий і пластичний медичний матеріал, здатний з часом або під дією певних зовнішніх чинників укріпляти в порожнині зуба.

Будь-яка постійна пломба повинна бути:

  • безпечної (нетоксичного);
  • нерозчинної (не стирається, не всідається в обсязі);
  • швидко твердіє;
  • не змінює колір і не забарвлюється;
  • міцної (стійкою до механічних і хімічних впливів).

Завдяки хорошій пломбі можна зупинити розвиток карієсу і попередити його можливі ускладнення. Вона заміняє і естетичний, і фізіологічний дефект.

Класифікація пломб за призначенням

Всі зубні пломби ділять на

  1. Тимчасові (вони ж – діагностичні).
  2. Постійні.

Перші розраховані на тимчасову ізоляцію порожнини, куди внесено лікувальний препарат (частина з таких матеріалів містить лікарські засоби). Вдаються до них у випадках, якщо стоматолог не виключає подальший розвиток пульпіту. Їх склад – не самі міцні матеріали (наприклад, штучний дентин, замішаний на воді): адже доктору вже через 1-3 дні необхідно буде видалити таку пломбу.

Установка зубних пломб

Другі створюються на основі якісного матеріалу для функціонування протягом довгих років або навіть десятиліть. Якщо ж пацієнт втрачає пломбу вже через кілька місяців, то в процесі пломбування була допущена помилка (або в технології, або в розрахунку механічних навантажень).

Цементні пломби

Виготовляються вони зазвичай з порошкоподібної речовини і рідкої кислоти. При змішуванні дуже швидко відбувається хімічна реакція з утворенням пастообразной суміші, що має властивість тверднути.

До складу таких пломб можуть входити різні речовини (від цинку і фосфатів до силікатів і полікарбонатів). Головними перевагами цементних пломб можна назвати їх низьку вартість і просту технологію установки. Однак « цемент » швидко втрачає форму і розсипається, вимагає тривалого періоду до повного затвердіння (але при цьому швидко схоплюється), токсичний і не захищає від повторного карієсу. Виняток - стеклоїономери.

Металеві та пластмасові пломби

В металевих пломби використовуються амальгами — розчини на базі металів з властивістю затвердіння. Будь-які металеві матеріали (срібло, золото і мідь) надають пломбам високу міцність. Але в сучасній стоматології вони майже не застосовуються через те, що повільно застигають, не гарантують усунення карієсу, сильно відрізняються від природного кольору зуба і дають металевий присмак.

Пластмасові пломби, незважаючи на хороший початковий естетичний показник (пластмасу легко підібрати під будь-який природний відтінок зуба), також рідко зустрічаються через велику кількість недоліків: швидко стираються і всідаються в обсязі, викликають алергію (токсичні), змінюють колір. < /P>

Металеві пломби

Композитні пломби

Чи включають в себе як органічні, так і неорганічні речовини – тому і тверднуть під впливом хімічних процесів і ультрафіолетового випромінювання. Установка композиту вимагає від фахівця знань технології підготовки зуба до такого пломбування: інакше на якість і довговічність пломби можна не розраховувати.

Фотополімерні (світлові) пломби

Це найсучасніші і якісні види пломб на сьогодні. Їх застосовують і при лікуванні зубів вагітним. Вони міцні, пластичні, естетичні, дають миттєвий результат і прості в установці (закріплюються ультрафіолетом).

З їх допомогою професіонали « ліплять » правильну красиву форму навіть передніх зубів, а ось до найдальших іноді дістатися приладом вкрай складно. Але лікаря можна не поспішати вносити матеріал в порожнину, не потрібно сошліфовивать масу після затвердіння – в кінці проводиться лише полірування мелкоабразівной насадками.

В якості кращої характеристики таких пломб досить сказати, що, якщо їх якісно поставили і відполірували, навіть фахівець не помітить фотополімери.

Оцініть матеріал
(1 Голосувати)

Залишити коментар