Новини та поради
18
лют.

Карієс зубів, його причини, симптоми і стадії

Карієс зубів, його причини, симптоми і стадії

Однією з найпоширеніших хвороб, що зустрічається і у дітей, і у дорослих людей, є зубний карієс.

Що таке карієс?

Це захворювання, яке носить інфекційний характер і характеризується руйнуванням твердих тканин зуба. Даний процес характеризується утворенням каріозної порожнини.

Причини

Розглянемо докладніше причини і сприятливі фактори, які впливають на утворення карієсу.

Недостатня гігієна порожнини рота

Зуби необхідно чистити вранці і ввечері після їжі, користуватися ополаскивателями для порожнини рота. Багато людей не роблять цього, інші виконують дану процедуру абияк, а треті просто не знають, як правильно доглядати за зубами. До того ж, періодично слід проводити професійну чистку зубів, щоб позбутися від зубного нальоту і каменів в тих місцях, куди важко дістатися за допомогою щітки.

Що таке карієс

Стан імунітету ротової порожнини

Якщо людина часто хворіє на простудні захворювання, то місцевий імунітет порожнини рота може істотно ослабнути. А це сприяє тому, що бактерії швидше розмножуються. Саме тому в період хвороби за ротовою порожниною необхідно доглядати ретельніше, а після одужання міняти зубну щітку.

Харчування

Всі знають, що солодке негативно впливає на стан зубів. При вживанні великої кількості цукерок, печива та інших солодощів зуби частіше страждають від карієсу, а процес руйнування зубних тканин прискорюється. Карієс також розвивається, якщо з їжею в організм надходить недостатня кількість білків, вітамінів, мінеральних речовин і мікроелементів.

Спадковий фактор

У тому випадку, якщо батьки страждають хворобами ясен і зубів, то у дітей може бути схильність до розвитку таких же проблем. Хімічний склад тканин зубів, а також їх хімічний склад передається від батьків під час внутрішньоутробного розвитку дитини.

Професійна діяльність

Якщо людина працює на виробництві з шкідливими умовами, наприклад, на хімічному підприємстві, то це може негативно позначитися на стані зубів.

Структура слини

Фахівці відзначають, що у людей, які страждають від карієсу, слина в'язка, а співвідношення вмісту мінеральних солей порушено.

Статевий ознака

Жінки більш, ніж чоловіки схильні до захворювання зубів. Пояснення достатню просте: позначається виношування вагітності, грудне вигодовування, захоплення солодощами.

Місце проживання

На здоров'я зубів впливає якість питної води та процентний вміст в ній фтору, тобто регіон проживання відіграє важливе значення.

Симптоми і стадії карієсу

Ознаки карієсу на стадії плями

 1. На даному етапі захворювання ніяк себе не проявляє, больових відчуттів немає, і навіть під час стоматологічного огляду пляма буває непомітним. Однак воно може набувати коричневий відтінок, тоді доктор його візуально визначить.
 2. Пацієнти іноді скаржаться на чутливість зуба до солоного, кислого, солодкого, гарячого, холодного.

Cтадіі карієсу

Ознаки розвитку поверхневого карієсу

 1. Каріозна порожнину видно під час огляду, знаходиться вона в межах емалі.
 2. Больові відчуття з'являються, коли на зуб впливають різні хімічні подразники: кисле, солоне, солодке. Біль короткочасна, вона швидко зникає, коли подразник припиняє свій вплив.
 3. Больові відчуття при натисканні, жуванні твердої їжі виникають виключно тоді, коли карієс вразив шийку зуба.
 4. При поверхневому карієсі холодна, гаряча їжа, а також морозне повітря не провокують виникнення болю.

Симптоми середнього карієсу

 1. Больові відчуття короткочасні, тривають недовго, виникають в результаті впливу як хімічних, так і температурних подразників. Трапляється, що біль не з'являється, так як межа, яка знаходиться між емаллю та дентином і є найбільш чутливою частиною зуба, повністю зруйнована.
 2. При лікарському огляді уражена карієсом область добре помітна.
 3. Неприємний запах виникає лише при наявності великої кількості уражених зубів.

Ознаки глибокого карієсу

 1. Біль з'являється від будь-якого подразника і триває тривалий час.
 2. Каріозна порожнину може досягати значних розмірів, а їжа, яка в неї потрапляє, сприяє подальшому руйнуванню зуба.
 3. Може виникати неприємний запах з ротової порожнини.

Лікування

Під час огляду стоматолог визначає вид карієсу, від цього і буде залежати лікування.

 1. Початкова стадія передбачає очищення зуба від нальоту і застосування реминерализующей терапії, при якій накладаються лікувальні аплікації. Такі процедури повторюються до повного зникнення плями.
 2. При поверхневому карієсі, як правило, не використовується препаровка і пломбування. Доктор сошліфовивать шар емалі і проводить реминерализующую терапію.
 3. Середній карієс вже вимагає видалення ураженої захворюванням ділянки зуба, після чого здійснюється обробка медикаментозними засобами і встановлюється пломба.
 4. При лікуванні глибокого карієсу часто проводиться процедура видалення зубного нерва. Якщо зуб сильно зруйнований, його закривають коронкою.

У сучасній стоматології застосовуються як знеболюючі, так і заспокійливі препарати, щоб пацієнт спокійно і безболісно переніс стоматологічну процедуру лікування карієсу.

Профілактика

Краще попередити, ніж лікувати. Це актуально для всіх захворювань. Щоб звести до мінімуму можливість появи карієсу, необхідно:

 • здійснювати регулярно догляд за порожниною рота;
 • зменшити в раціоні кількість солодощів;
 • застосовувати для догляду за ротовою порожниною фторвмісні зубні пасти;
 • правильно чистити зуби;
 • застосовувати для догляду за порожниною рота ополіскувачі;
 • відвідувати стоматолога не менше двох разів на рік для профогляду.

Важливу роль відіграє загальне оздоровлення організму, дотримання гігієни рота, усунення деформацій зубів.

Оцініть матеріал
(1 Голосувати)

Залишити коментар